Ajalugu

Oreli remont

Tallinna Kaarli kiriku remont-restaureerimine

1. LĂŒhidalt lĂ€hiajaloost
Aastast 1991 on Kaarli koguduses aktiivselt valmistutud kirikuhoone remondiks ja tehtud mitmeid remonttöid. Ulatuslike ehituslike ekspertiiside kĂ€igus on hoone lĂ€bi uuritud vundamendist kuni tornitippudeni. Tornidesse on ehitatud tulekindlad vahelaed, uuendatud on elektrisĂŒsteeme ja ehitatud uus soojasĂ”lm. Rahalised vahendid tööde teostamiseks on tulnud pĂ”hiliselt Tallinna Linnavalitsuselt, aga ka koguduse omavahenditest ja eraannetajatelt.

2. Kaarli kiriku funktsioonid
(1) Koguduse jaoks on kirikuhoone jumalateenistuste ja vaimulike talituste pidamise koht. (2) Eesti Vabariigi jaoks on tegu unikaalse muinsuskaitselise objektiga, milles sisaldub mitmeid eesti ja kogu euroopa kultuurile olulisi vÀÀrtusi, nĂ€iteks Köleri fresko ja Walkeri orel. Kaarli kirik on ka mitmete esindusĂŒrituste toimumiskoht, nĂ€iteks riiklikud matused. (3) Tallinna linna jaoks on Kaarli kirik omanĂ€oline muinsuskaitseline sakraalehitis ja ainulaadne kontserdipaik. Mitmetele Tallinna koolidele annab Kaarli kirik vĂ”imaluse tervele kooliperele pĂŒhade ajal koguneda ĂŒhise katuse alla.

Ühes aastas on Kaarli kiriku jumalateenistustel, kontsertidel ja erinevatel ĂŒritustel ligi 100 000 osalejat.

3. Praegune olukord
VĂ€lisfassaadis on lagunenud kive ja vĂ€lisaknad vajavad restaureerimist. Katusepleki valtside vahelt pressib aegajalt vesi kirikusse. Kirikusaali seinad on laigulised ja inetud. PĂ”rand on aastakĂŒmnetega Ă€ra vajunud. Maailma mastaabis unikaalne orel vajab tungivalt kapitaalremonti. Olemasolevad tualettruumid ei rahulda ĂŒle tuhande istekohaga kiriku vajadusi. Abiruumid peaaegu puuduvad.

Koostatud ja kooskÔlastatud on: Muinsuskaitse eritingimused (2010), VÀlisviimistluse pass (2003), Remont-restaureerimise projekt (2003); Maa-aluse juurdeehituse eskiisprojekt (2011) ja Sajuvete Àrajuhtimise projekt. Rahvusvahelise konkurssi tulemusel on saadud hinnapakkumine oreli remontimiseks Saksa firmalt Christian Schefler. Valmimisel on kirikusaali vÀrvilahenduse ja valgustuse projekt. Kirikus toimuvad koguduse oma vahenditest praegu remonttööd. Krohvist on puhastatud kirikusaali sokkel ja seina- ning laepindu valmistatakse ette vÀrviproovide tegemiseks.

4. Tulevikuplaanid
Oluline on alustada remont-restaureerimise tervikprojekti koostamisega. Selleks on juba mitmed komponendid olemas, aga tÀpseks eelarvestamiseks on vaja tervikprojekti.

Kaarli kogudus nÀeb oma suurimate koostööpartneritena kiriku remontimisel Eesti Vabariigi Valitsust ja Tallinna Linnavalitsust. Kaarli kirikut kasutab suur hulk inimesi vÀljastpoolt kogudust ja seetÔttu ei peaks selle hoone heaolu eest muretsema ainult kogudus. VÀga oluline on teada saada suurimate koostööpartnerite vÔimalused Kaarli kiriku hoone remondiga seoses. Vastavalt partnerite huvile tulebki tegevuse mahtu planeerida, sest koguduse jaoks piisab tegelikult mÀrksa tagasihoidlikumast ettevÔtmisest. Just Kaarli kiriku avalik funktsioon on see, mis esitab oluliselt suuremaid nÔudmisi.

Kui partnerite vahel saavutatakse kokkulepe 2011. aasta jooksul, on reaalne alustada tÀismahus ehitustöödega 2012. aasta kevadel. Kogu ehitusperioodi pikkus on umbkudu poolteist aastat.

5. Rahastamine
Esialgsed arvutused nÀitavad, et praegu planeeritud mahus on projekti kogumaksumus 3,3 miljonit eurot. See summa sisaldab (1) kirikuhoone vÀlisfassaadi remonti; (2) kirikusaali sisetöid; (3) oreli remonti; (4) kiriku alla planeeritavat maa-alust juurdeehitust. Koguduse ettepaneku kohaselt vÔiks kogu eelarvest 1/3 katta Eesti Vabariik, 1/3 Tallinna Linn ja 1/3 Kaarli kogudus. Finantseerimine jaguneb aastatele 2012-2013. Taotlused toetuse saamiseks on esitatud Vabariigi Valitsusele ja Tallinna Linnavalitsusele.

6. Oodatav tulemus
Kaarli kirikust kujuneb maailma tasemel ja kaasaja vajadusi rahuldav 1000 istekohaga soe kirikuruum. (1) Kogudusel on seal hea pidada jumalateenistusi ja vaimulikke talitusi; (2) tekivad vĂ”imalused esinduslikult lĂ€bi viia mitmesuguseid ĂŒhiskondlikke ĂŒritusi; (3) korraldada saab mitmekĂŒlgse muusikaga ja osavĂ”turohkeid kontserte. Tekib ainulaadne ja multifunktsionaalne ruum, mis rikastab kogu Eesti kultuuri- ja vaimuelu.

Kirikusaal on heledates vĂ€rvides ja hĂ€sti valgustatud. VĂ€lisfassaad on tĂ€ielikult remonditud ja kiriku ĂŒmbrus on ilusti kujundatud. Orel on vĂ€ga heas korras ja pakub vĂ”imalusi nii kontsertideks, kui salvestiste tegemiseks. TĂ€nu maa-alusele juurdeehitusele lisandub 774 m2 kasutatavat pinda. Uutes ruumides on lisaks riietehoiule ja tualettruumidele muud suurte ĂŒrituste korraldamiseks vajalikud abiruumid.

Koostas 23.05.2011Eerik JĂ”ks, Kaarli kiriku remondi kuraator [email protected]